Chci pomáhat


  • Pomáhejte s námi dětem a rodinám. Pro více informací nás neváhejte kontaktovat.
  • Nakupte na internetu přes Givt.cz
    Část peněz půjde na naše služby.
  • Zašlete finanční částku na bankovní účet
    3419379359/0800

    Daň z příjmu lze snížit díky uplatnění daru až do výše 30% základu daně. Potvrzení o daru vám vystavíme.
    Potvrzení o daru slouží ke snížení základu daně. Rozesíláme ho našim dárcům na přelomu ledna a února následujícího roku. Nemusíte se o nic starat.
    Potvrzení vám nemůžeme poslat v případě, kdy neznáme adresu vašeho trvalého bydliště. Pokud si nejste jistí, zda ji máme, kontaktujte nás.

    tomaskahan@aminaprorodinu.cz
    tel. 602413534

Doučování dětem ze znevýhodněného prostředí

Projekt Individuální doučování dětem ze znevýhodněného prostředí realizujeme již od roku 2014, zejména díky podpoře různých nadací a společností, jako jsou Nadace Terezy Maxové Dětem, Nadace Euronisa, Nadace Avast, Nadace ČSOB pomáhá regionům, Nadace Lasvit, Tesco - vy rozhodujete, my pomáháme, nebo díky podpoře Magistrátu města Liberce. Projekt má svůj význam proto, že ve spolupracujících rodinách často není osoba, která by mohla učivo s dítětem procvičit, případně dovysvětlit, obzvláště na druhém stupni nebo u cizího jazyka. Pro budoucí uplatnění dětí je školní úspěšnost důležitá, pomocí doučování chceme děti v této oblasti podpořit a pomoci jim upevnit školní návyky a zvýšit sebedůvěru. Na školní úspěšnost u těchto dětí mají vliv jejich minulé zkušenosti, deprivace, traumatické zážitky, a s tím spojené poruchy pozornosti, specifické poruchy učení apod. Doučování může alespoň v určité míře problémy v těchto oblastech pomoci kompenzovat. Významné je také navázání vztahu s doučujícím, získání ocenění, sebedůvěry. Projekt vede nejen ke zlepšenému školnímu prospěchu či udržení dětí v hlavním vzdělávacím proudu, ale svými výsledky i lepšímu sociálnímu statutu dětí ve třídách či rozvoji jejich sociálních dovedností. V loňském roce (2023) nás významně podpořili nadace Euronisa darem 30 000Kč a nadace Lasvit, darem 15 000Kč. Díky tomu jsme loni mohli poskytnout podporu celkem 16 dětem, v souhrnném počtu přes 200 hodin podpory. Doučování zajišťují studenti vysoké či střední školy, kteří se zaměřují nejen na doučování samotné, ale na navázání vztahu s dětmi, a tím tak plní role pozitivních vzorů. Za podporu děkujeme!

Podporují nás

V září 2023 jsme zahájili projekt podpořený Nadačním fondem Jistota Komerční banky, který je zaměřený na rozvoj služeb pro pěstounské rodiny. Obsahem projektu jsou:
Aktivita č. 1. Skupina terapeutického rodičovství. Cílem skupiny je edukace náhradních rodičů v možnostech zlepšení či zmírnění projevů poruchy citové vazby, která dokáže mít zásadní vliv na vývoj celé osobnosti dětí. Skupina je plánovaná podle materiálu Kim Goldingové. V plánu je celkem 18 setkání ve třech modulech, zaměřených postupně na oblasti TEORIE ATTACHMENTU A TERAPEUTICKÉ RODIČOVSTVÍ, VYTVÁŘENÍ BEZPEČNÉ VZTAHOVÉ ZÁKLADNY a BUDOVÁNÍ BLÍZKÝCH VZTAHŮ A VÝCHOVNÉ VEDENÍ. Práce ve skupině má jak teoretické části, ale staví i na sebezkušenosti a sdílení v rámci skupiny. Délka trvání jedné skupiny je 3 hodiny. Účastníci budou dospělí pěstouni, v počtu cca 12 osob. Skupinu budeme realizovat v období září 2023 - duben 2024.
Aktivita č. 2. Individuální doprovázení terapeuty. Pro zájemce z aktivity číslo 1 budeme realizovat individuální dyadickou vývojovou terapii (DDP), která je sama o sobě intenzivní. DDP terapie je forma tzv. terapeutického rodičovství, která skrz práci přes vztah s pečující osobou vede k práci na nápravě poruchy attachamentu a tím také k prevenci vzniku tzv. zablokované péče. Hlavně má dlouhodobý pozitivní dopad na rozvoj dětí (zejména schopnost mít stabilní citový vztah, adekvátní rozvoj sociálních dovedností, vztahů s lidmi, pozitivní sebehodnocení). Předpokladem je pochopení teoretického základu (provázanost se skupinou) a ochota reflektovat a měnit své vlastní postoje, přístupy k dítěti. Také časová flexibilita. Pěstouni společně s terapeutem pomáhají dítěti, aby se cítilo být v bezpečí a znovu začalo věřit lidem okolo sebe, aby porozumělo samo sobě i světu okolo, aby se začalo vnímat jako dobré a láskyhodné a bylo tak schopné přijmout to nejcennější, co mu nabízejí – blízký a bezpečný vztah.
Aktivita číslo 3. Skupina rodičovských kompetencí. Aktivita bude realizována skupinovým programem, který je zaměřený na získání, podporu a udržení rodičovských dovedností, je realizovaný za použití vědecky ověřené metodiky Dobrý začátek. Aktivita bude primárně určena nezprostředkovaným pěstounským rodinám. Program Dobrý začátek pro rodiče se zaměřuje na rozvoj rodičovských dovedností formou moderovaných skupinových setkání. Tato společná setkávání s pěstouny vedou 2 lektoři – pracovníci projektu proškolení v metodách práce se skupinou a metodice posilování rodičovských kompetencí. Program se skládá celkem z 12 setkání po 90 minutách, jednou za 14 dní, předpokládáme realizaci od října 2024. Je určena především dospělým účastníkům, ale budeme mít připravené i souběžné aktivity pro děti zařazených rodin. Aktivita č. 4. Víkendové pobyty. V rámci této aktivity budeme realizovat víkendové pobyty pro skupiny pěstounských rodin, které se zapojily do skupiny terapeutického rodičovství, nebo rodičovských kompetencí. O víkendu budeme realizovat společné činnosti rodin, kde budeme v praxi reflektovat závěry ze skupin kompetencí. Pod vedením lektorů se zaměří na nácvik komunikace, reflexi vztahové a podpůrné sítě rodin i dětí, zaměří se na konkrétní změny. Počet hodin za víkend bude 12. Součástí bude i neformální večer (oheň) a lehká turistika v okolí. Pobytu se účastní i klíčoví pracovníci rodin, za účelem podpory vztahů s rodinami.

Projekt je plánovaný do září 2025. Účast na aktivitách projektu je díky financování nadačním fondem Jistota Komerční banky pro naše pěstouny zcela zdarma. Za podporu velmi děkujeme!